Συμμετοχή του Λυκείου μας στον 2ο Πανελλήνιο  Διαγωνισμό Τοπικής Ιστορίας

Στις 21 Οκτωβρίου 2023 το Γενικό Λύκειο Γαστούνης συμμετείχε διαδικτυακά στη Β΄ φάση του 2ου Πανελλήνιου  Διαγωνισμού Τοπικής Ιστορίας της Ερασμείου Ελληνογερμανικής Σχολής με τίτλο «Μαθητές πρεσβευτές πολιτισμού», με υπεύθυνη καθηγήτρια τη φιλόλογο Κα Διαμαντοπούλου Ελένη.

Οι δύο μαθήτριες του σχολείου μας, Σαμίου Αφροδίτη (Β΄ Λυκείου) και Καραφλού Αλεξάνδρα (Γ΄ Λυκείου), που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό για δεύτερη φορά μετά την πρόκρισή τους στην Α΄ φάση ,επέλεξαν να ετοιμάσουν  ένα τουριστικό οδηγό για το Λαογραφικό Μουσείο Γλύφας , αξιοποιώντας τα ψηφιακά μέσα και δημιούργησαν ένα power point που περιείχε ιστορικά στοιχεία για το χωριό Γλύφα και τους κατοίκους της καθώς και για το ανεκτίμητης αξίας μουσείο της με πλήθος σημαντικών εκθεμάτων και κειμηλίων που έφεραν οι πρόσφυγες μαζί τους μετά τον ξεριζωμό από τις χαμένες πατρίδες τους το 1922.