Εορτασμός της Ευρωπαϊκής ημέρας Γλωσσών ,2023

Απόσπασμα από την εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας

<<Η 26η Σεπτεμβρίου είναι ημέρα αφιερωμένη στον εορτασμό των γλωσσών.

Ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (https://edl.ecml.at/) στις 26 Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe), στις 6 Δεκεμβρίου 2001.

Το 2021 συμπληρώθηκαν είκοσι χρόνια από τον πρώτο εορτασμό της.

Κάθε τέτοια ημέρα ενώνουν τη φωνή τους το Συμβούλιο της Ευρώπης (Council of Europe), το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (European Center for Modern Languages) και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή (European Commission), με σχολεία, Πανεπιστήμια, γλωσσικά ινστιτούτα, εκπαιδευτικούς, μαθητές, φοιτητές και απλούς πολίτες απ’ όλη την Ευρώπη και τον κόσμο για να εορτάσουν τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης και του πλανήτη, με ποικίλες εκδηλώσεις…

…Προσκαλούνται και εφέτος οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/-τριες των σχολείων της χώρας να συμμετάσχουν στον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (European Day of Languages).

Ο εορτασμός της ενώνει διαφορετικούς ανθρώπους που μοιράζονται κοινές ιδέες και αξίες, όχι μόνον από τα κράτη-μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης αλλά από όλον τον πλανήτη>>.

Το σχολείο μας , και ειδικότερα με την συμπαράσταση της  εκπαιδευτικού  Γιατρά Καίτης (ειδικότητας Αγγλικής Φιλολογίας) , μετά την παραπάνω πρόσκληση του Υπουργείου , δημιούργησε  την  παρακάτω  εργασία όπου συνεργάστηκαν  δυο  τμήματα  μαθητών  της  Α΄ και Γ΄ τάξης  .

1.<<Αλλού το όνειρο και αλλού το θαύμα>>

<You may wish and dream about something , but miracles happen when  you don’t expect them.>

The proverb means that people may hold expectations in a specific field of life or for a person, but miracles may happen and change things unexpectably.

2.<Κάμεις  καλό, κάμεις κακό, θα΄ρθει  γυρεύοντας  σε>.

<Either good  or  harm  you  may  do, it  will come  looking  for  you.>

Our  actions  both  good  and  bad, will  affect our  lives.

3.<Οποιου  του  μέλλει  να  πνιγεί, δεν  πάει  από κρεμάλα.>

<Whoever  is  meant  to  drown, will not  die  in  the  gallows.>

Destiny  cannot  be avoided.

4.<Ο Χάρος  φίλους  και  εχθρούς  σε  ένα  τραπέζι  σμίγει.>

<Death  can  gather  all people around  a lunch  table.>

When  somebody  dies,everyone  sympathizes  with  the  one  wo  passed  away and  forgets  about previous hatred.