Εκδήλωση για την Παγκόσμια ημέρα Ψυχικής Υγείας

Στις 19/10/23  Ημέρα Πέμπτη και για τρείς διδακτικές ώρες πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ένα αφιέρωμα στο  πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας Ψυχικής υγείας.

Την παραπάνω δραστηριότητα διοργάνωσε και πραγματοποίησε η υπεύθυνη Σχολικής Ζωής εκπαιδευτικός Γιατρά Κατίνα ΠΕ06 με την συμμετοχή όλων των μαθητών  της Β΄ τάξης.

Κατά την διάρκεια της παραπάνω δραστηριότητας , εκτός από την προβολή σχετικών βίντεο , οι μαθητές συμμετείχαν  σε ένα βιωματικό παιγνίδι – άσκηση με σκοπό  την εκμάθηση τεχνικών διαχείρισης θυμού και άγχους .

Μετά την συζήτηση στην οποία πήραν  ενεργά μέρος  όλοι οι μαθητές έγινε εφικτό να κατανοήσουν ότι ο θυμός που κρατούν μέσα τους , επηρεάζει τον τρόπο ζωής τους και επίσης ενισχύθηκαν ως προς  την αναγνώριση των θετικών στοιχείων τους και ενθαρρύνθηκαν να μοιραστούν  αυτό το κομμάτι του  εαυτού τους με τους άλλους.