Ενημέρωση μαθητών ΓΕΛ Γαστούνης για τις πυρκαγιές και τις φυσικές καταστροφές.

Την Τρίτη 17-5-2022, ο Ανθυποπυραγός κ. Πέτρος Σπήλιος εκπρόσωπος από την Πυροσβεστική Υπηρεσία Αμαλιάδας, προσήλθε στο Γενικό Λύκειο Γαστούνης και ενημέρωσε τους μαθητές για τα αίτια των πυρκαγιών, τα είδη τους και τους τρόπους αντιμετώπισής τους.

Οι μαθητές πληροφορήθηκαν για τις ενέργειες που οφείλουν να πράξουν σε περίπτωση πλημμύρας και σεισμού. Έγινε αντιληπτό οι κίνδυνοι  και οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι πυροσβέστες στην αντιμετώπιση των φυσικών καταστροφών.

Κατανόησαν οι παρευρισκόμενοι στην ενημέρωση τα μέτρα πρόληψης των φυσικών καταστροφών και έθεσαν ερωτήματα και προβληματισμούς  στον Ανθυποπυραγό.

Η ανταλλαγή  απόψεων έκανε τη συνάντηση δημιουργική και ωφέλιμη σε όλους τους μαθητές /μαθήτριες του ΓΕΛ Γαστούνης.