Κυκλοφοριακή αγωγή -Τροχαία ατυχήματα

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ – ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ : ΠΕΡΙΒΟΛΑΡΗ ΧΡΥΣΑΝΘΗ

Στόχος του προγράμματος

1. Προσέγγιση ενός σοβαρού κοινωνικού προβλήματος.
2. Ανίχνευση από τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα των αιτιών και των συνεπειών.
3. Ευαισθητοποίηση των μαθητών ώστε να αποκτήσουν σωστή οδική συμπεριφορά.
                                    Δραστηριότητες

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες (βάσει ερωτηματολογίου που τους δόθηκε για να επιλέξουν την ομάδα τους). Έτσι το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα  μπορούσε  να λειτουργήσει καλύτερα (δεδομένου ότι οι συμμετέχοντες είναι μαθητές της Γ΄ Λυκείου με  πολύ βεβαρημένο πρόγραμμα).  Η 1  ομάδα ήταν οι πεζοί, η 2  ήταν οι μοτοσικλετιστές, η 3  ήταν οι οδηγοί οχημάτων.

 Αναζητήσαμε στις τοπικές εφημερίδες τροχαία ατυχήματα που συνέβησαν από την 3  Μαρτίου μέχρι και την 3  Μαΐου.
 Αναζητήσαμε τις κυριότερες αιτίες ατυχημάτων στη χώρα μας.
 Επισκεφθήκαμε τον Διευθυντή Μετ/ρών και Επικ/νιών στον Πύργο, τον κύριο Βασιλικόπουλο Χαράλαμπο ,ο οποίος μας ενημέρωσε για ζητήματα Κυκλοφοριακής Αγωγής, απάντησε στις ερωτήσεις των παιδιών, που σχετίζονταν με το πρόγραμμα και μας έδωσε έντυπο υλικό και στατιστικά δεδομένα (στο τέλος της εργασίας παραθέτουμε την συνέντευξη).
 Η κάθε ομάδα έγραψε επιγραμματικά τις υποχρεώσεις, που έχουν οι πεζοί (1  ομάδα) ,οι μοτοσικλετιστές (2  ομάδα) και οι οδηγοί οχημάτων ( 3  ομάδα).
 Οι ομάδες προσπάθησαν να βρουν τρόπους αντιμετώπισης των τροχαίων ατυχημάτων από τη μεριά της πολιτείας  και των πολιτών.
 Συντάξαμε έναν κατάλογο με βασικούς κανόνες Κυκλοφοριακής Αγωγής.
 Μοιράσαμε στα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου ένα δισέλιδο ενημε-ρωτικό φυλλάδιο που περιείχε τις υποχρεώσεις των πεζών, των μοτοσικλετιστών, των οδηγών οχημάτων και τους κανόνες Κυκλο-φοριακής Αγωγής.
 Με τη λήξη της σχολικής χρονιάς θα παρουσιάσουμε αυτά που ετοιμάσαμε σε μια μικρή εκδήλωση, που θα γίνει στο χώρο του σχολείου μας και θα μπορούν να την παρακολουθήσουν τόσο ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων  όσον και κάποιοι από τους συμπολίτες μας που θέλουν να ενημερωθούν σχετικά με τα τροχαία ατυχήματα.

ΟΜΑΔΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ

1. Γιαννούλης  Κοσμάς
2. Δημητροπούλου  Παρασκευή
3. Θωμόπουλος  Γεράσιμος
4. Κλάδη  Χαρίκλεια
5. Κυπριώτη  Ειρήνη
6. Λιόση  Φωτεινή
7. Μαγδαλοπούλου  Ιωάννα
8. Μανουρά  Μαρία
9. Μανωλάτος  Σταύρος
10. Μπίρμπα  Ελένη
11. Παναγιωτάρα  Αφροδίτη
12. Σούλη  Χαρίκλεια
13. Σταθοπούλου  Μαρία
14. Τερζή  Στέλλα
15. Φωτιά  Σοφία

Δείτε παρακάτω  την εργασία  που παρέδωσαν οι μαθητές  μετά την ολοκλήρωση του  προγράμματος , επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο.

ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ – ΤΡΟΧΑΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ

ή δείτε την εργασία παρακάτω: