Υποδοχή Ολυμπιακής φλόγας 2012

ΥΠΟΔΟΧΗ  ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ  ΦΛΟΓΑΣ  ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ

Με μια λαμπρή εκδήλωση γιορτάστηκε στην πόλη της Γαστούνης , έδρα του  Δήμου Πηνειού  , η διέλευση της  φλόγας  των  30ων Ολυμπιακών αγώνων   που θα γίνουν στο Λονδίνο το καλοκαίρι του 2012.

Η προσέλευση του κόσμου ήταν εντυπωσιακή και η συμμετοχή του στο παγκοσμίου φήμης γεγονός ενθουσιώδης.

Το  δημοτικό συμβούλιο του Δήμου Πηνειού  σε συνεδρίασή του αποφάσισε να τιμήσει την παιδεία ,τον αθλητισμό και τον εθελοντισμό του τόπου μας , ορίζοντας  ως λαμπαδηδρόμους τους παρακάτω :

1.  Σπύρο Σούλη  ,απόφοιτο του Γενικού Λυκείου Γαστούνης, ο οποίος πρώτευσε και αρίστευσε  στις  πανελλαδικές  εξετάσεις του 2010-11  απο όλα τα Λύκεια του δήμου Πηνειού και εισήχθη  στην Σχολή Πολιτικών Μηχανικών του ΕΜΠ.

2.  Ανέστη  Σαραντούλα , μέλος του  Αιμοδοτικού συλλόγου Τραγανού,

3.  Γιώργο Τσερεμέ  , μέλος του ΕΣΕΠΑ  Βαρθολομιού,

4.  Θωμόπουλο Δημήτρη , καλαθοσφαιριστή ,μέλος του Εκπολιτιστικού συλλόγου Γαστούνης  μαθητή  της Β΄τάξης του Γενικού Λυκείου Γαστούνης.

Σχετικό άρθρο  δημοσίευσε  η τοπική εφημερίδα “Πρώτη” την  9/5/2012 :

afiflogas

και την 11/5/1012