Πανελλήνια ημέρα δράσης κατά της ενδοσχολικής βίας 2011-12

Την  Τρίτη  6  Μαρτίου  2012  το σχολείο μας αφιέρωσε  χρόνο  σε δράσεις -συζητήσεις-εκδηλώσεις  κατά του σχολικού  εκφοβισμού με στόχο την ευαισθητοποίηση  των μαθητικών  κοινοτήτων και  την επαγρύπνηση όλων των μελών τους  για την έγκαιρη παρέμβαση , ώστε  να περιοριστούν  οι δίαυλοι  εκδήλωσης  της βίας  στην ζωή των  ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές  συνέπειες στις διαπροσωπικές σχέσεις , σύμφωνα  με απόφαση του  Υπουργείου Παιδείας και της Γενικής γραμματείας  νέας  γενιάς.

Α΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Στις  6  Μαρτίου  2012 το σχολείο μας  ανέλαβε την ενημέρωση  των μαθητών γαι την “Ενδοασχολική βία-Βullying” μέσα απο μια σειρά  εκδηλώσεων.

Στα πλαίσια   των εκδηλώσεων  αυτών η Α΄Λυκείου μετά  από ενημέρωση με την  βοήθεια  του κατάλληλου οπτικοακουστικού υλικού για τις  μορφές  της ενδοσχολικής βίας , τα αίτια  που την προκαλούν και τις συνέπειές της , απάντησε  σε σχετικό  ανώνυμο ερωτηματολόγιο  και τελικά  αποφάσισε τη σύσταση τετραμελούς επιτροπής  διαμεσολάβησης (αποτελούμενη απο δύο αγόρια  και δύο κορίτσια).

Η επιτροπή αυτή αναλαμβάνει  να  ασχοληθεί με περιπτώσεις  ενδοσχολικής βίας λειτουργώντας ως  ομάδα  πρόληψης- διαμεσολάβησης , ώστε να μειωθούν ή να  εκλείψουν από το σχολείο μας τέτοια  φαινόμενα.

Β΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Στην Β Λυκείου  έγινε παρουσίαση  κατάλληλου   οπτικοακουστικού υλικού ,ακολούθησε συζήτηση με τους  μαθητές  και  στο τέλος   όσοι ήθελαν  έγραψαν   λίγα λόγια (σε  κείμενο ή  ποίημα) για  το  φαινόμενο της βίας  στο σχολείο.

Στο  σχολείο  δεν αποκτούμε  μόνο γνώσεις

Αποκτούμε  και φίλους.

Πολές φορές παντιτινούς !

Με τους φίλους η ζωή και το σχολείο

μεταμορφώνεται

και μαζί τους γεμίζει με χρώματα

η κάθε  μικρή και  φευγαλέα  στιγμή !

“Για να μην χαθούν τα χρώματα”                     Πηγή : www.antibullyingnetwork.gr

Δείτε  εδώ τα  χειρόγραφα των μαθητών της  Β΄ Λυκείου.

Φωτογραφίες που αναρτήθηκαν  σε  ειδικό χώρο του σχολείου με  κείμενα  και  διάφορες  δημιουργίες  των μαθητών .