Διάλεξη από τον Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών Κ. Ξενοφώντα Μουσά

“Ο αστρολάβος των Αντικυθήρων-Ένας υπολογιστής 2200 ετών”

Την Παρασκευή  15/2/2013  στο Κουρβισιάνειο  πολιτιστικό κέντρο Γαστούνης  πραγματοποιήθηκε   εκδήλωση  με  θέμα :”Ο αστρολάβος  των Αντικυθήρων-Ένας  υπολογιστής  2200 ετών” .

Την εκδήλωση παρακολούθησαν μαθητές των Γυμνασίων και Λυκείων  της περιοχής  Β΄και Δ΄ Ηλείας. Το σχολείο μας εκπροσώπησαν  οι μαθητές  που παρακολουθούν το σχολικό έτος  2012-13 ως μάθημα επιλογής την ”Πληροφορική”  και την  “Αστρονομία και Διαστημική” ,  συνοδευόμενοι απο τους εκπαιδευτικούς  Κλάδη Κωνσταντίνο  ΠΕ04  Φυσικό και Γαβριήλ  Κωνσταντίνο  ΠΕ19  Πληροφορικής.

Τον  καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών, Ξενοφώντα  Μουσά , προλόγησε ο υποδιευθυντής του Γυμνασίου Γαστούνης Κουσινιώρης Γεώργιος  ΠΕ03  Μαθηματικός. Ιστορική  αναδρομή της εποχής που πιθανολογείται  ότι κατασκευάστηκε  “Ο μηχανισμός  των Αντικυθήρων”  έκανε  ο καθηγητής του Λυκείου Γαστούνης  Ασβεστάς  Διονύσιος  ΠΕ02  Φιλόλογος.

Ακολούθησε  παρουσίαση   πιστού  αντίγραφου  του μηχανισμού ,που  δημιουργήθηκε   κατόπιν  εκτεταμένων μελετών .Ο καθηγητής  ανέφερε αναλυτικά τον τρόπο  με τον  οποίο κατάφεραν  να αποκωδικοποιήσουν την λειτουργία του μηχανισμού , τις μελέτες  που έχουν γίνει  γι  αυτόν  και τα αποτελέσματα  των ερευνών. Ο καθηγητής  αρκετές φορές  έθετε  ερωτήσεις   στο ακροατήριο αλλά και δεχόταν  οποιαδήποτε  ερώτηση- απορία , είχαν οι μαθητές. Θεωρούμε  ότι τέτοιες εκδηλώσεις που γίνονται  παράλληλα με την σχολική διαδικασία είναι απαραίτητες και  ωφελούν τους μαθητές.

Δείτε  παρακάτω  την αφίσα -πρόσκληση της εκδήλωσης,  φωτογραφικό υλικό από το Κουρβισιάνειο Πολιτιστικό κέντρο καθώς  και δημοσίευμα  της εφημερίδας “Πρώτη” .

Επιλέξτε όποια φωτογραφία θέλετε , και θα δείτε σε προβολή παρουσίασης, όλη την συλλογή φωτογραφιών.