3η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Δευτέρα 3/10/2016 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η  3η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού , η οποία έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας –Έρευνας και Θρησκευμάτων. με θέμα :

«Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους»

Αρχικά  οι μαθητές στην αίθουσα  εκδηλώσεων του Λυκείου  παρακολούθησαν ταινία .

Στην συνέχεια οι μαθητές χωρίστηκαν σε  ομάδες ανάλογα  με το τι είχαν  δηλώσει τις προηγούμενες μέρες.

Μια  ομάδα  με την βοήθεια των εκπαιδευτικών , Αλεξοπούλου Ανδριάννας , Διαμαντοπούλου  Μαρίας ,Παγουλάτου Αδαμαντίας και Ντάνου Θεώνης  συγκεντρώθηκαν στο χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης και ασχολήθηκαν με εικαστικές δημιουργίες που είχαν σαν θέμα ανάλογο με αυτό της ημέρας.

Δείτε φωτογραφίες της ομάδας κατά την ώρα της ενασχόλησης τους.

Παρακάτω δείτε τα έργα των μαθητών.

Ο γυμναστής Ρέτσης Ιωάννης  συντόνιζε τις ομάδες  των μαθητών  που μετείχαν στις αθλητικές δραστηριότητες (μπάσκετ , βόλεϊ , γυμναστήριο , πινγκ-πονγκ)

Εκπαιδευτικοί του σχολικού συγκροτήματος Γυμνασίου – Λυκείου έπαιξαν με μαθητές αγώνα  βόλεϊ στο κλειστό γυμναστήριο.

Δείτε φωτογραφίες των ομάδων κατά την ώρα του αγώνα.

Οι εκπαιδευτικοί Γιαννακόπουλος Σπύρος ,Ασβεστάς Διονύσιος, Δαλέκας Δημήτριος, Κοτροκόης Παναγιώτης και Περιβολάρης Ανδρέας   παρακολουθούσαν  τους μαθητές  που ασχολούνταν με το βόλεϊ στα δύο γήπεδα στον ανοιχτό χώρο του σχολείου καθώς και τους μαθητές που έπαιζαν μπάσκετ.

Δείτε φωτογραφίες των μαθητών που έπαιζαν βόλεϊ .

Κάποιοι μαθητές βρέθηκαν στο χώρο της αίθουσας των  οργάνων γυμναστικής και έκαναν ασκήσεις  με τα αντίστοιχα  όργανα.

Όλοι οι μαθητές  συμμετείχαν  πρόθυμα στις δραστηριότητες της ημέρας και αυτό  δικαιώνει την καθιέρωση  από την πλευρά της πολιτείας  τέτοιων δράσεων  στα πλαίσια της σχολικής κοινότητας.