Εκδήλωση για την αντισύλληψη και για τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα

Μια ενδιαφέρουσα  ενημερωτική εκδήλωση για την ευαισθητοποίηση των μαθητών πραγματοποιήθηκε στις  14/05/12  στο Κουρβισιάνειο Πολιτιστικό Κέντρο Γαστούνης  με πρωτοβουλία του   Υπευθύνου Σχολικών δραστηριοτήτων της Β/θμιας Εκπ/σης  Ν. Ηλείας κυρίου  Μέμνωνα Κωνσταντίνου , της  μαίας του κέντρου Υγείας Γαστούνης κυρίας  Τσερεμέ Αριστέας   και της  επισκέπτριας  υγείας του κέντρου Υγείας Γαστούνης κυρίας Φανής Μαντή .

Όπως επισήμανε  ο υπεύθυνος Μέμνωνας Κωνσταντίνου η εκδήλωδη είχε  ως θέμα ζητήματα της εφηβείας και απευθύνεται σε μαθητές  της Γ΄Γυμνασίου  και της Α΄και Β΄Λυκείου.  Στόχος  η πρόληψη  που βοηθά  στην διατήρηση της καλής υγείας και την ευεξία του ανθρώπου.

Απο την πλευρά τους  οι ομιλίτριες του κέντρου υγείας Γαστούνης είπαν  οτι το θέμα είναι:

“Αντισύλληψη και σεξουααλικά  μεταδιδόμενα νοσήματα”

Παρακάτω δείτε  δύο σχετικά άρθρα  και φωτογραφίες των τοπικών εφημερίδων  “Πρώτη”  και “Πατρίς”

aids1

aids2