Πολιτιστικό πρόγραμμα Σχολ. Έτους 2011-12 “Το παιχνίδι από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.”

Π0ΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ        Α’ ΤΑΞΗΣ

Θέμα: Το παιχνίδι από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα.

ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ:   ΓΙΑΤΡΑ-ΜΟΥΡΤΖΙΝΗ ΚΑΙΤΗ,     ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ

Στοχοθεσία :
Επιλέξαμε τα συγκεκριμένο πρόγραμμα με στόχο να προσεγγίσουμε το παιχνίδι από άποψη παιδαγωγική ψυχολογική αλλά και βιωματική. Να καταδείξουμε πόσο σημαντικό στοιχείο αποτελεί για την αρμονική ανάπτυξη του παιδιού (φυσική και πνευματική αγωγή, διαμόρφωση διαπροσωπικών σχέσεων ). Να παρακολουθήσουμε τις μορφές  και την εξέλιξη  του διαμέσου των αιώνων , από την αρχαιότητα έως τις μέρες μας αφού ένα μεγάλο μέρος των σημερινών παιχνιδιών έχεις τις ρίζες του στην αρχαιότητα .
Να εξετάσουμε τη σχέση του με την παράδοση και την τήρηση ηθών και εθίμων στο πλαίσιο θρησκευτικών κυρίως εορτών   ή λαϊκών δρώμενων, από άποψη λαογραφική. Να καταδείξουμε πως με το παιχνίδι καλλιεργείται ο άνθρωπος , αποκτά υγιή κοινωνικοποίηση ,ασκώντας παράλληλα σώμα πνεύμα και ψυχή. Για το παιχνίδι δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία ούτε κατάλληλη στιγμή είναι απαραίτητο για όλους αφού χάρη σε αυτό μαθαίνει, ασκείται , ανανεώνεται ολοκληρώνεται.
 Για την υλοποίηση  των παρακάτω στόχων προχωρήσαμε στις ακόλουθες δραστηριότητες προκειμένου να αντλήσουμε τις απαιτούμενες πληροφορίες για την ολοκλήρωση της εργασίας .
•Επισκεφτήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο Βαρθολομιού
•Καλέσαμε στο σχολείο μας τον ψυχολόγο Φ. Κοτσέτα για να μας μιλήσει για την σημασία του παιχνιδιού
•Οι μαθητές μας επικοινώνησαν με συναδέλφους της Α/θμιας εκπαίδευσης ,στο πλαίσιο συνέντευξης, θέτοντας ερωτήματα και εκφράζοντας το προβληματισμό τους για το θέμα.
•Επισκεφτήκαμε στην διήμερη εκδρομή στα Γιάννενα Μουσεία της πόλης για συγκέντρωση υλικού /πληροφοριών κάτι το οποίο επιδιώξαμε κατά την επίσκεψή μας  και το Μουσείο Μπενάκη -Αθήνα
•Αναζητήσαμε υλικό στην βιβλιοθήκη του Λυκείου μας και στο Διαδίκτυο
•Δώσαμε έμφαση στη σημασία του θεατρικού παιχνιδιού αλλά και στους κινδύνους από την αλόγιστη χρήση των ηλεκτρονικών παιχνιδιών
•Συγκεντρώσαμε φωτογραφίες (παλιές και νέες ) που αναπαριστούν  αθλοπαιδιές , αθλητικές   εκδηλώσεις ,γυμναστικές επιδείξεις κλπ
•Κατασκευάσαμε παιχνίδια  , κάτι που μας έδωσε ιδιαίτερη χαρά .

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ:

ΣΑΜΙΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ,
ΡΕΤΣΗ ΧΡΥΣΑ,
ΦΛΙΓΚΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ.

Επιλέξτε τον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε την εργασία  που παραδόθηκε στο τέλος του προγράμματος.