Βράβευση επιτυχόντων του Σχολ. Έτους 2011-12 από τον Δήμο Πηνειού

Bράβευση μαθητών

Τους επιτυχόντες μαθητές στα ανώτατα και ανώτερα  εκπαιδευτικά ιδρύματα για το σχολικό έτος 2011-12 , τους νέους φοιτητές και  αυριανούς επιστήμονες,  βράβευσε σε μια ζεστή και γεμάτη συγκίνηση  εκδήλωση  ο Δήμος Πηνειού.

Η αίθουσα του Κουρβισιάνειου πολιτιστικού κέντρου  ήταν κατάμεστη απο τους τιμώμενους μαθητές , τους γονείς τους  , εκπαιδευτικούς αλλά και πλήθος κόσμου.

Την οργάνωση της εκδήλωσης, εκ μέρους του Δήμου Πηνειού ,είχε ο αρμόδιος αντιδήμαρχος για θέματα παιδείας Βασιλόπουλος Δημήτριος.

Χαιρετισμό απηύθυναν με την σειρά η Διεθύντρια του Γυμνασίου Γαστούνης  κ. Καραγιάννη Βαρβάρα, η Διευθύντρια του Λυκείου Γαστούνης Περιβολάρη  Χρυσάνθη  , ο Πανοσιολογιότατος Αρχιμανδρίτης  Φιλάρετος Σπανόπουλος , και ο Πατήρ Ανδρέας Σωτηρόπουλος , οι οποίοι με τα μεστά  και σημαντικά λόγια  που είπαν, επαίνεσαν αλλά και συμβούλεψαν τα νέα παιδιά για την καινούργια φοιτητική ζωή τους και  όχι μόνο.

Κατόπιν ο Δήμαρχος Γαστούνης Καστρινός Αλέξιος παρέδωσε σε καθένα απο τους επιτυχόντες έναν έπαινο καθώς και  δύο βιβλία του συμπατριώτη μας  Κωνσταντίνου Λούρμπα.

Οι φοιτητές που βραβεύτηκαν το βράδυ του Σαββάτου στο Κουρβισιάνειο Πολιτιστικό Κέντρο Γα­στούνης είναι οι:

Αναστάσιος Αγγελόπουλος,

Παγώνα Καραλάγα,

Γεώρ­γιος Ζέζας  και

Δήμητρα Δέρβου.

Στους παραπάνω νέους φοιτητές αφιερώνουμε τους επόμενους στίχους.

Η ζωή σου… σεμνή κ’ υψιπετής και δυνατή
κάποιες φορές εσωστρεφής κι άλλοτε πάλι να, πετάει.
Τη μια στιγμή η ζωή σου γίνεται πέτρα μέσα σου
και την άλλη αστέρι.
(ΑΠΛΟΪΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ Ρ.Μ. ΡΙΛΚΕ)

Στην τοπική εφημερίδα  ¨ΠΑΤΡΙΣ¨ υπάρχει σχετικό άρθρο στην έκδοση της 24/12/2012, του δημοσιογράφου Στάθη Πουλιάση, απο το οποίο είναι και η παρακάτω φωτογραφία.

patris brabeia